Mám to spočítany..

neděle 10. leden 2010 11:29

Vždy jsem měl úctu k číslům a respektoval je a kde mohl, si je zapisoval a vedl statistiky. Převážně o hloupostech - ty mne zajímaly a u toho jsem zůstal dodnes. Tak mám v zásuvce staré kalendáře se záznamem denních teplot (na ty noční jsem prostě nevstal). Jsou tam také výsledky mých tenisových zápasů i s měsíčními a ročními součty. Truchlivé čtení - v posledních letech..

Ještě za mlada jsme o prázdninách s rodinou často pobývali u nejmenované přehrady a já ji před snídaní obíhal a v běhu si jak básničku či modlitbičku mumlal mezičasy, abych je nezapomněl. Kdyby na mne někdo křikl a já se spletl, asi bych se nezastavil a přehradu oběhl znovu, tak mi záleželo na přesnosti údajů. Žena stála u otevřeného okna hotelu, dívala se snivě na hladinu přehrady a první, co ode mne uslyšela, byl dosažený čas. Nesla to statečně a nese doposud, i když už přehrady neobíhám, zato hlásívám výsledek tenisu i s počtem dvojchyb a přešlapů..

I tady kolem řeky Moravy i v parku vinou se mnou již opuštěné běžecké tratě - já je podle nálady a počasí střídal a vedl příslušné záznamy. Podobně tomu bylo s ježděním na kole. Okruh se klikatil ven z města, na semaforu zasvítila červená, stál jsem vedle kola a v duchu i nahlas klel. Měřený čas ubíhal..Na běžkách zase bývaly problémem úseky beze sněhu. Popadl jsem lyže do rukou a v duchu si představoval, kolik vteřin a minut mi zbůhdarma naskočilo..

Na zahradě máme ořešák a s podzimem počítám popadané ořechy jeden za druhým, doma otvírám kalendář a píšu výsledek a podtrhnu jej a někdy dvakrát..Poštěstí-li se a nasbírám v lese houby (poslední podzim k tomu nedošlo), přinesu váhu a neváhám vážit - zvlášť praváky a zvlášť levicový zbytek..

K mým drobným radostem učitele - nebylo jich tak mnoho - patřila možnost vypočítávat průměry známek a z nich pak odvodit tu výslednou. Byl to vždy matematický průměr. Padni, komu padni...A padlo jich dost..

Věřil jsem  a věřím číslům. Ovšem těm, které si sám špatně spočítám..

Z počítadla prstů dobře vím, že to mám spočítané..

Tato obsese čísly má kořeny v dávné minulosti. Vyrůstal jsem na Zátopkovi a jeho rekordních pokusech. V pubertě jsem si podle novinových zpráv sestavoval atletické tabulky nejlepších světových výkonů roku, ba měsíce..Později k mým snahám prorazit na poli literární historie patřily frekvenční slovníky básnických sbírek. Vyplývaly z nich cenné vědecké závěry - už jsem zapomněl jaké...

Za čísly vidím odraz reality, ne mystiku či metafyziku.

Najednou jsem ovšem s rozumem v koncích. Nebo teprve na začátku?  Městem projíždí a někdy zastavuje dodávečka a na ní je nápis - Více než 3OOx v ČR..

Z čísla jsem nadšen, je pěkně zakulacené a připomíná, jak jsme my Češi 3OO let trpělivě trpěli..

Nevím ovšem, co se tu počítá?

Pečení holubi, co létají nízko a do huby, či straky na vrbě??

Nebo se jedná o lelky, které chytám tak rád a často..?

P1290603.jpg

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora