Děkujete, odejděme..

pátek 20. červen 2014 07:43

Vše je zdánlivě jako jindy a najednou je to jinak. Starý pán, tehdy nejslavnější spisovatel světa, mžourne ještě jednou na svou spící ženu a napůl oblečený odšourá se ke dveřím. Už nikdy tady. Je mu 82 let a nechce zbytek života strávit s rodinou..- Kdysi úspěšný burzovní makléř a nyní bohémský malíř uniká dluhům i svým blízkým a opakovaně míří lodí do exotických krajin. Tentokrát na Tahiti..- Osmnáctiletý básník s ohromujícím talentem dává navždy vale poezii a stává se dobrodruhem někde v Africe. Už nikdy nenapíše báseň..- Mladý muž atletické postavy nasedá v New Yorku na autobus a zahajuje svou on the road napříč Spojenými státy s mnoha pijáckými a feťáckými odbočkami..-Za vlády panenské královny Alžběty přijíždí do Londýna dvacetiletý chlápek, co zanechal doma ženu i s malými dětmi.

Ten příběh je starý a vždy znovu začínající. Vše zdánlivě jako jindy a najednou je tu útěk. Pružina se napjala a praskla. S uprchlíky - třeba i později slavnými - to pak dopadá všelijak a ne vždy dobře..Lev Nikolajevič Tolstoj umírá za pár dnů po útěku v nádražním domku ve stanici Astapovo. Paul Gauguin namaluje na Tahiti řadu proslulých pláten. Život mu ukončil syfilis kombinovaný se závislostí na morfiu a alkoholu. Arthur Rimbaud se vrací do Francie po 20 letech, aby mu uřízli nohu napadnutou gangrénou. Jack Kerouac se postupně proměnil z trénovaného sportovce v zchátralého alkoholika, zároveň však inspirátora beatnické prózy. William Shakespeare jako člen divadelní společnosti (později její spolumajitel) psal hru za hrou, taky v nich hrál a v pravý čas odešel na odpočinek dožít jako zámožný měšťan. Své ženě, k níž se navrátil, velkoryse odkázal druhou nejlepší postel. 

Ten příběh je starý a vždy znovu začínající.

Vše zdánlivě jako jindy a najednou je tu útěk..

I já kdysi prchal denně - ovšem s požehnáním a podle vůle školského úřadu..

28 let jsem sedal ráno co ráno na vlak, s sebou dvojitý krajíc, jedny noviny a občas i tenisovou raketu.

S pocitem, že jedu do jiného světa a mezi lidi z jiné planety.. 

Z jihu na sever a pak zase večer po poledníku a po kolejích poslušně zpět.

Kde se moc děkuje, není brzy proč.

Děkuji.

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora