Poezii všedního dne můžu i v neděli..

středa 7. srpen 2013 16:20

"Do prdele, do prdele," zaklel opakovaně renomovaný pražský básník, když do mne vrazil u vrat studentské koleje. Bylo po půlnoci v uličce vyšperkované starými kanovnickými domy, pár metrů od honosné arcibiskupské rezidence. Chlápek, co psával verše a oni mu za ně platili, vycházel z budovy na chodník a já se tam natrefil. Dnes po skoro padesáti letech nevím proč a jak.

Jeho boty i s hlučnou ozvěnou klapaly na kameni a literát zmizel za rohem..

Už jsem ho pak nikdy neuviděl a dávno nežije.. 

Poeta byl zjevně v rozpacích, neboť si myslel, že dívka, se kterou se uvnitř ubytovny někde v mansardě skamarádil, patří ke mně.

Dost se mýlil, já tu holku neznal, i když jsme byli z jedné fakulty.

Ten večer však tehdy v Olomouci začal úplně jinak.

Začal vlastně odpoledne..

Zčistajasna objevil se v aule na besedě (svolali nás studenty během dne) čtyřicátník s menším bříškem, ale pořád ještě na dekorum a eleganci dbalý fešák. Básník a v té době tajemník svazu spisovatelů. Stál na pódiu, gestikuloval a mluvil se zápalem a zároveň, jako by se omlouval. Vyprávěl o sobě a o své generaci, co prožila a co napsala..Na jeho pozdější výzvu k dotazům jsem zareagoval vlastně jenom já a problémy mi to nečinilo. Už na gymplu jsem byl fanda do časopisu Květen (nic lepšího nevycházelo) a poezii všedního dne, prezentovanou v uvedeném měsíčníku, jsem mohl i v neděli i ve svátek..

V polovině sixties však už byl dávno pryč a za horami (vrátili jsme se na Hanou) můj útulný gympl ze severu Čech i časopis Květen s poezií všedního dne. Dvířka se pomalu pootevírala a jimi přicházela jiná básnická esa a některá dokonce z věčného zavržení. U mládeže na celé čáře (ničím nepřerušované) vítězila poetická divadélka malých forem. Pár jich bylo i tady v Olomouci.  

Mně se chýlilo ke konci studium, byl jsem v páťáku a psal diplomovou práci. Pochopitelně o protagonistovi časopisu Květen. Vběhl mi do rány a já o něm věděl, když to hodně přeženu, skoro všechno a ještě více se chtěl dozvědět.

O hodinu dvě později se pokračovalo v kroužku nejvěrnějších zájemců u stolu v knajpě kousek od fakulty. Mohli jsme si ho v kouři kolem zblízka lépe prohlédnout. I básníci mají hlad. A někdy velký. Host z Prahy unaveně pojídal biftek s hranolky a oblohou (tak nějak si to pamatuji), upíjel pivo (to my také) a mlčky civěl na děvčata, jichž se pár sešlo, jak už to bývá při podobných příležitostech. Mé postřehy o literatuře, pořád ještě jsem něco mlel, ho nebavily. Spíše jsem mu překážel a možná už šel i na nervy. Byl jsem zbytečně informovaný o jeho mladistvých verších, jež teď už byly beznadějně pasé a k nimž se moc neznal. On taky mířil jinam. A v dalších letech docela úspěšně  - k próze, divadlu a k funkcím. Ten večer ovšem i k hezkým děvčatům..

Předvedl totiž záhy další ze svých mnoha talentů. Najednou ožil a rychle ukecal jednu z dívek. Zaplatil večeři i pití a zmizeli, abych se s ním pak potkal v uličce po půlnoci poblíž arcibiskupské rezidence a starých kanovnických domů..

V dalších týdnech jsem pak sepisoval diplomku o něm a jeho verších. Byl z toho štůsek na psacím stroji popsaných papírů svázaných rychlovazačem a uložených v měkkých deskách.  

Definitivní známku na ni mi napsal až čas.

Ne dost statečná..

Kde je ten večer, co se táhl, ten básník, ta dívka a potemnělá ulička s kanovnickými domy a arcibiskupskou rezidencí..?

Je mi přes sedmdesát let a stojím u reklamy nabízející kvalitní vazbu diplomových prací..

Pod ní je řada popelnic.

Pro jistotu a eventuální použití..

 

 Novyblog.JPG

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora