Ze života člena volební komise..(Fotoblog)

pondělí 1. listopad 2010 08:19

Ani předvolební slib deště nevyšel. Ten den jsem měl mít doma rajskou omáčku s knedlíky a nebyla možnost si to předem odhlasovat. Zeptal jsem se vnučky, zda ví, že jsou volby. Třináctiletá řekla "Super," (jiné slovo mi teď skoro neříká), bouchla dveřmi a odjela za kámoškami slavit čísi narozky. Podle počtu slavených narozek to musí být mimořádně početná třída..

Po deseti letech zase ve škole. Na chodníku tu mají nápis Kuřačko, smrdíš a pořád tu kolem budovy někdo kouří. Starého kantora potěšily vyrovnané řady lavic. Vedou to tu dobře. Na pořádek já býval pes (ne ovšem doma a ve svém kabinetě). Volně jsem se prošel uličkou mezi škamnami a málem jsem začal automaticky drmolit něco o pádu říše římské či Nerudových Zpěvech pátečních. A opravdu byl pátek, ale nikdo zde zatím nezpíval..

Dlouho jsem nevzpomínal..Skupinka mně zatím dost neznámých žen začala symetrii učebny likvidovat. Vynosily na chodbu lavice, židličky nebo je různě přeskupily. Byly to kolegyně z volební komise. Martina, Michaela, Dáša, Bláža, Liběna a jak se všechny jmenovaly..Muži k mání nebyli..

Váhavě jsem se k dámám připojil.

Chlapák pan školník přinesl bustu prezidenta a krátce pohovořil o mzdových poměrech na školách.

Já brával polovinu.

Napadlo mne, co kdyby voliči nepřišli..

Přišli. Dostavili se do jednoho - z těch, co chtěli.

Nejdříve - jak už to bývá - první, pak druhý, za ním skupinka..Následovala delší přestávka. A zase se trousili. Moc jich nebylo. Rodinky i samotáři.

Někteří z nich jsou suverénní, jako by volili denně. Už ve dveřích učebny halasí a zapřádají rozhovory se známými v komisi. Jiní s volebním aktem zápolí a mají těch trumfů v rukou až moc. Navíc kabelku nebo hůl či dokonce berle. A ještě obálky s volebními lístky. Na vyzvání předloží občanku, pak ji zase uschovají do peněženky a metr dva vedle u lejster do senátu zase vytáhnou. Pak jdou kousek špatným směrem. Obálka jim spadne na zem a rozsypou se volební lístky..

Starší muž s pejzy nad tou pohromou rezignuje: "Nakašlat jim..Senát nevolím.."

Lépe vymyšlené to měli baťůžkáři (také se k nim hlásím a batůžek odkládám až večer). Mají tu užitečnou věc na zádech a vykukuje jim z ní třeba pórek..

V pauze - a ty jsou často - dívám se zvědavě po kolegyních, co jsou zač. A poslouchám..

"Takový krásný lodičky, seděly mi jak ulitý," slyším..

"Byli jsme přes jedno sousedi na chatě, nosil ulítlý sáčko a seklo mu to..Fešák to byl, ale to víš, mám smůlu, zadanej..."

"Předoperační mě čeká v listopadu...Nechci o tom mluvit. Leda pozděj. Na nic se neptej..A na návštěvy nechoď."

"Naválím těsto a udělám z toho pracičky a posypu je cukříkem..Poprali by se o to doma.."

"Říkají mi Pula.."

"Letos v létě jsme byli ve Španělsku..Ty prachy, co to stálo, bych teď potřebovala. Ale žijem jen jednou.."

"Šikula chlap přes neděli vyměnil okna v celým baráku.."

Probraly recepty a rozvody.  Kosmetiku..A módní trendy..Jen politiky se nedotkly ani slůvkem..Bylo to tu přísně neutrální..

Sousedka zprava má rýmu, ta zleva  - mladá a okatá - přijela na koloběžce. Další a taky studentka na laptopu doplňuje do zadaného textu slovní ekvivalenty. Domácí úkol do semináře. Pomáháme jí všichni..Také se uplatňuji a jsem užitečný. Jiná čte Bukowského..Jednu větu dala k lepšímu nahlas. Víc se už neodvážila. Paní s rýmou a kapesníkem v hrsti čte časopis o zahradních stavbách, pak plynule přechází na články o zdravém stravování. Koukám jí přes rameno a naprázdno polykám. Jedl bych..Třeba nezdravě....

Druhý den už mám rýmu také.

Jdu volit do školy naproti..Se svou ženou, čekala na mne..

Práce v komisi se mi vyplatila.

Počínám si jako zkušený mazák, nezmatkuji a jdu správným směrem.

Obálka padá do urny.

Pak druhá..

 

1.JPG

2.JPG3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

 

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora