Vládne mi Nečas i ne-čas....

úterý 14. září 2010 17:37

Bývaly doby, kdy jsem žil s očima upřenýma na hodinky. Mám je na zápěstí doposud. Jsou staré, vyzkoušené a jde to s nimi od desíti k pěti. Pořád ještě s přestávkami tikají, ale už je tak moc nesleduji a nevadí mi, když se zastaví  a odpočinou si..

Býval jsem leta dojíždějícím učitelem a postrkoval mne po světě čas. Doslova a vždy odněkud někam. Ráno ven z postele. Z domova k tramvaji a pak vlakem do školy. V ní na znamení zvonku s třidnicí v ruce pochodem chod od sborovny k učebně a občas na skok dva k sobě do žákovské knihovny (relax s nohami nahoru do povytaženého šuplete a s pohledem tupě před sebe). Vyvrcholením závodu s časem bývala cesta domů. Už jsem se na ni těšíval a také připravoval. Nejprve dolů  z druhého patra úprkem přes dva schody a po zatáčce kolem bazénu (stavěli ho vězni z Mírova, ale ne Kajínek) běh podél potoka Mírovka. A když někdy zleva už přijížděl osobák ještě sprint po kolejišti..

Občas jsem si přilepšoval a trochu kouzlil s časem. V předsíňce sborovny visely na zdi pendlovky, jež nějakým záhadným způsobem souvisely se zvoněním. To jsem se rozhlédnul jak indián na válečné stezce, a když nikdo nešel, růžkem třídnice (tu Vinnetou nenosil) popostrčil velkou ručičku o minutu dvě dopředu. To pak zvonilo dříve a mně se zvýšila naděje na dostihnutí vlaku...

Po třicet let trvajícím frmolu teď nespěchám a nechávám čas plynout, jak se mu zachce.. 

Už nemám ten správný fofr, i když za tenisovým míčkem běhám pořád docela rychle - jen možná někdy špatným směrem.

A vládne mi ne-čas a mířím k bez-času..

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora