Těch znám slov, jež řekl bych a nad sebou plakal..

úterý 17. srpen 2010 14:32

Milovníci české poezie jistě poznají tu svatokrádež. Parafrázoval jsem totiž v titulku úvodní verš Šrámkovy básně Čtrnáctiletý. Aby má vina byla jasná všem, ocituji první sloku:
"Těch neznám slov, jež řekl bych a plakal.
 Však zahrádku mám krásnou, z růží sad,
 a kdyby vás tam někdy v noci slavík vlákal,
 tam z oněch slov je růží sad." (báseň Čtrnáctiletý, sbírka Splav)  

Ta báseň vznikla zhruba před sto lety a člověka napadá, jak daleko jsme pocitově od ní. Kuriózní je například představa, že by ze slov vyrostl "růží sad". Dnes by mohla slova některého z nás spíše zaplnit jámu na odpadky a ani by to netrvalo dlouho..

Slušňáci už nejsou v módě. Celkem průměrná tenistka s poněkud nelogickým příjmením (z hlediska příbuzenských vztahů) si pustila pusu na špacír a mezi dvěma tenisovými prohozy (jeden do autu, další do sítě) prohodila k sobě a ke všem u TV něco vulgarismů. Národ se za prostořekou dívku dost jednoznačně postavil a ona je na vrcholu popularity. Co nedosáhla raketou (k tomu má pořád ještě daleko), svedla jadrným slovníkem...

Vulgarismy! Také je s potěšením používám, ale uvědomuji si, že aby měly účinek a člověk si je na jazyku a na patře patřičně vychutnal, je dobré je zařazovat do výrazového rejstříku s mírou a ve správnou chvíli (nabízí se ovšem otázka, kdy nastane ta správná chvíle a jaká je ještě únosná míra)..

Jsem v tomto směru pro jisté odpírání si a sebekontrolu, aby se to moře znělých slov nevylilo z břehů a nepohltilo nás mluvící i píšící. Mohlo by se pak třeba něco z něj za čas dostat i do oficiálních dokumentů - třeba ústavy, mezinárodních smluv, projevů prezidenta (ve sněmovně tomu už v diskusích je)...

Samotný Fráňa Šrámek ta nepěkně pěkná slova, bez nichž se neobejdeme, jistě také znal a užíval, vždyť prožil I.světovou válku jako voják (převážně sice ne přímo v první linii) a ještě předtím byl anarchistou a jako takový napsal:

"já jsem rezervista,
básník, anarchista,
zpívám si a proklínám,
oh, proklínám.."  (báseń Píšou mi psaní, sbírka Modrý a rudý)

 

Do pr....!

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora