"Milované bytosti, su prase Kopřivář...."

sobota 8. květen 2010 08:08

"Chuchvalče!"  "Ó Barde, národní to slavíku vod Vodkolkovejch mlejnů, Koturne Pošumavský!"   "Mé ty Bambino della Riviera di Levante, dítě mé drahé ligurské!"  "Milý paznehte!"  "Má ty hlavo bezzubá!"  "Vozataji bryčky života mého!"   "Ty tento jak se jmenuješ!"    "Kobližko, skřížená s Hlavatkou!"  "Můj ty cestovateli po zavátých stopách!"  "Zasmušilý, leč správně slova kladoucí děkabristo, jansenisto, člověče sutární!"   "Má ty obludko z Kampy!"   "Podvrženče, neboli dítě velkohlavaté!"   "Můj milovaný spolu-pozorovateli blbostě a badateli o její nezdolnosti!"..

Takto a ještě i jinak tituloval Jiří Voskovec Jana Wericha v dopisech, jež mu zasílal (zpět přes oceán zase putovala rozverná i smutná psaníčka od jeho autorského a hereckého dvojčete)..

Originálně oslovit v dopise adresáta je umění a vlastně i povinnost. Několika slovy vyjádřit vztah, náladu i emoce, v jedné formulaci smísit minulost i přítomnost, naznačit své rozpoložení a předznamenat, o co v dalších řádcích půjde, a přitom neurazit a předem neodradit příštího čtenáře..

Pak už zbývá jen napsat vlastní sdělení (to je eventuálně možno i vytečkovat) a v závěru se rozloučit. Ani tady Voskovec nezklamal...

Však posuďte sami, jak barvitě a neotřele sám sebe představoval...

"Tvůj navždy příšerný Kedlub"  "Váš navěky, tlustej Rus"  "Jiří Pačeslav  Sázavský-Hudsonský, alias Larry Hnus, spisovatel"  "Tvůj Twin Idiot Savan"   "Tvůj Sergěj Horempádovič Spěch"   "Nunvář z Brázdy"  "Ferdinand Kosodřevina, řídící učitel"   "Váš Stoklasa, listonoš ze Sázavy Bud"   "Wachtl, zasílatel s rodinou"    "Jiří Konglomerát, poustevník a ras"   "Tvůj Hynek Župákl-Sázavský, sebekritik"    "Vendelín Puch"   "Tvůj astrolog a šťastný nešťastník, Georges, antoušek"   "Váš Dr. Pařát"...

Kdo je zvědav na to, co psal Voskovec (a potažmo i Werich) do dopisů mezi oslovení a rozloučení, nechť nahlédne do některého ze tří svazků jejich nedávno vydávané a vydané korespondence. Je to báječné čtení..

Smutné i veselé.

Jako sám život.

Ten jediný..

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora