Opravdu podařená podvečerní procházka..

úterý 9. únor 2010 13:55

Není nad pěknou procházku parkem. Uklidňuje a člověka napadají myšlenky, na něž není přes den čas a ani inspirace. To přece známe každý. Co asi napadlo ty dva, když se míjeli za soumraku zvolna se snášejícím na město u Dunaje? Pocítili nějakou sebemenší spřízněnost nebo kolem sebe prošli bez zájmu a skoro s odporem? Tušili něco mimořádného? To už se nedozvíme..

Jeden z nich byl menší snědý muž jižního typu s vousem a tváří poďobanou po neštovicích, druhý hubený a nezdravě vypadající nervózní mladík s vystouplýma očima. Byl mezi nimi věkový rozdíl jedenácti let (ten starší udával o rok pozdější datum narození), a to nebyla zdaleka jediná odlišnost mezi nimi... 

Poďobaný byl teprve přestřicátník, ale už měl za sebou leccos - doma na Kavkaze byl mezi svými znám jako autor romantických básní, občas i zpěvák a tanečník, příležitostný svůdce dívek, organizátor loupežných přepadení, následně pak obtížný vězeň a vyhnanec a taky notorický útěkář..To už však bylo teď do jisté míry za ním. Postupně dorůstal v profi-revolucionáře celoruského kalibru a významu. Cenil si ho samotný Lenin - vlastně jeho služeb při obstarávání finančních prostředků pro život vůdců v exilu a vůbec chod strany. Zbývalo mu ještě vysloužit si teoretické ostruhy, aby postoupil do první ligy stranických šéfů.  A tím se právě zabýval ve Vídni. Sepisoval knížečku o postavení národů v Rusku, a když ho už o národech nic nenapadalo, šel si provětrat hlavu do blízkého parku..Co taky pořád vymýšlet.. 

Mladík šinoucí se drobnými krůčky (tak prý chodil) proti němu (připusťme tu možnost) měl sice značné ambice, ale zatím minimální úspěchy. Uvažoval o kariéře malíře, případně architekta, ale spíše se pohyboval od ničeho k ničemu a jen v něm narůstaly bludné pocity a hromadila se nespokojenost, ba přímo vztek. Žil životem téměř bezdomovce, občas namaloval pro výdělek pár kýčovitých obrázků, ale na jeho lepší budoucnost by asi nikdo moc nevsadil. Na něco jako by čekal..Něco v něm dřímalo a věru nebylo to nic pěkného. Pronášel projevy k spolubydlícím na politická témata a ti se mu smáli..Zatím..

Je doloženo, že ve stejný čas tedy v roce 1912 nalézali se Hitler i Stalin - oni to přece byli - ve Vídni a je pravděpodobné, že ta budoucí knížata temnot večer chodili občas na procházky do stejného parku. 

Uběhlo mnoho let bez osobního kontaktu mezi nimi, i když už pak o sobě dobře věděli, neboť se stali vůdci velkých států a jejich zájmy se někdy křížily a někdy se ubíraly v podivuhodné shodě..

K dalšímu setkání (bylo-li vůbec to první) už nedošlo. Byla však jedna velká šance. 23. srpna 1939 byla v Moskvě podepsána mezi Německem a Sovětským svazem smlouva o neútočení. Hitler tam však poslal svého pohůnka J. von Ribbentropa..  

Ani vůbec poslední příležitost nevyšla..Stalin, jenž jako samovládce nevyjížděl za hranice (výjimkou byla schůzka Velké trojky v Teheránu), přiletěl do Německa na Postupimskou konferenci, aby s dalšími členy Velké trojky uzavřeli konečný účet po II. světové válce. Konala se hodně blízko vůdcovu hlavnímu stanu..Hitler však návštěvy nepřijímal a ani nemohl. Z jeho hlavního stanu byla zřícenina a on sám byl pár měsíců po smrti. Dne 3O.dubna 1945 spáchal sebevraždu...

Takže uzavřeme téma.

Není nad pěknou podvečerní procházku parkem..

 

 

 

o

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora