Šílené století...

pátek 4. prosinec 2009 07:41

Český prozaik a dramatik Ivan Klíma vydal nedávno knížku Moje šílené století. Nejsou to klasické paměti se spoustou klepů a literárních a jiných senzací. Střídá tu celkem rovnoměrně kapitoly úvahové s kapitolami, v nichž líčí, jak jeho osobní život i život rodiny a vůbec řady současníků poznamenalo střetnutí s oběma totalitami - tou nacistickou a pak i komunistickou..

Z hlediska těchto mnohdy tragických osudů měl Klíma plné právo nazvat uplynulé století tak, jak je nazval, tj. století šílené..

Představuji si jiného úspěšného spisovatele, našeho zřejmě ještě nenarozeného potomka, jenž prožil dlouhý život a někdy v roce 21OO má napsané paměti. Leží mu na stole, je to halda papírů (on je staromilec) a teď hledá úderný název. Přitom ví, že před  sto lety vydal Čech Ivan Klíma knížku Moje šílené století a chce její titul parafrázovat. A potřebuje to jedině správné slovo, to výstižné adjektivum, jež by charakterizovalo čas uplynulý od roku 2OOO. Těžko odhadovat, co mu vytane na mysli, ale asi to nebude pojmenování Moje idylické století, ledaže by byl ironik...

Správné slovo spisovatel nakonec najde a knížka má mimořádný úspěch. Dobře se prodává a autor si za honorář (něco má už taky našetřeno) koupí vilu a pak v ní ještě nějakou dobu žije se svou čtvrtou manželkou a přes plot zbytkem zraku pokukuje po paní odvedle..

My žijící teď a nyní to klíčové slovo za něj nevymyslíme (ať se snaží sám) a sotva odhadneme, které to je, jelikož neznáme budoucnost.

Z tohoto století máme právě odžitu první dekádu, což je jen malý vzorek toho, co přichází a co přijde..

Jen něco tušíme, něco se rýsuje v mlze a něčemu jdeme naproti..

 

 

 

 

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Jan Vargulič

Opatrně se rozhlížím..A neopatrně píšu..Nebo je to opačně? (Občas umístím článeček i do blogu idnes..viz - vargulic.blog.iDNES.cz, naposled Večer v hotelu Adlon, Migranti opačným směrem, Nedělní odpoledne ryze rodinného typu, Povoláním Syřan..

Středoškolský učitel v důchodu, který vzpomíná, ale jenom na vzpomínání se rozhodně neomezuje. Snad ani nejsem v důchodu, i když důchod pobírám a docela rád.. Viz můj facebook...https://www.facebook.com/jan.vargulic

REPUTACE AUTORA:
8,71 (VIP)

Tipy autora